PRAVILA

Službena FIBA 3x3 pravila primjenjuju se za sve situacije koje nisu spomenute u ovim pravilima.
Igra se 3 protiv 3 na jedan koš.

Turnir je uvršen u FIBA 3x3 endorsed turnir.
Po završetku turnira svi sudionici biti će uvršteni na FIBA 3x3 World Ranking.
Info

EKIPE

Svaka ekipa sastoji se od četiri (4) igrača (tri (3) igrača na terenu i jedne (1) zamjene).
Ekipe se moraju prijaviti kod zapisničkog stola 5 minuta prije početka svake utakmice (da se navrijeme ih unesu u zapisnik). Ako se tim ne prijavi do početka utakmice, zapisnički stol mjeri vrijeme od 2 minute nakon kojih će tim biti diskvalificiran, a suparnički tim pobijediti.

SLUŽBENO OSOBLJE

Službeno osoblje sastoji se od jednog (1) suca i dva (2) zapisničara. Organizator može odrediti da utakmicu sude dva (2) suca.

POČETAK UTAKMICE

Prvi posjed lopte odrediti će se bacanjem novčića. Ekipa koja osvoji bacanje novčića može birati između posjeda lopte na početku utakmice ili na početku potencijalnog produžetka.
Utakmica mora početi sa tri (3) igrača na terenu.

POENI

Svaki ubačaj unutar linije 6.75m boduje se sa jednim (1) poenom.
Svaki ubačaj iza linije 6.75m boduje se sa dva (2) poena.
Svako uspješno slobodno bacanje boduje se sa jednim (1) poenom.

VRIJEME / FORMAT UTAKMICE

Regularno vrijeme utakmice je sljedeće:
Jedan (1) period od 10 minuta igre. Vrijeme se zaustavlja u slučaju kada je lopta van igre i za vrijeme slobodnih bacanja. Vrijeme se pokreće kada je izvršena izmjena lopte (čim je u posjedu ekipe u napadu).
Ekipa je pobjednik u slučaju da postigne 21 poen prije isteka regularnog vremena utakmice. Pravilo se primjenjuje samo na regularno vrijeme utakmice (ne i na potencijalni produžetak).

PRODUŽECI

Ako je nakon isteka regularnog vremena utakmice rezultat izjednačen igra se produžetak. Odmor prije početka produžetka traje jednu (1) minutu. Prva ekipa koja postigne dva (2) poena u produžetku je pobjednik.
Ako ekipa nije na terenu u zakazano vrijeme početka utakmice sa tri (3) igrača spremna za igru gubi utakmicu.

PREKRŠAJI / SLOBODNA BACANJA

Ekipa je u bonusu kada je napravila šest (6) prekršaja.
Nakon što je ekipa napravila devet (9) prekršaja svaki sljedeći smatrati će se tehničkim.
Prekršaj  pri pokušaju igrača da šutira na koš unutar linije 6.75m kazniti će se jednim (1) slobodnim bacanjem.
Prekršaj pri pokušaju igrača da šutira na koš izvan linije 6.75m kazniti će se sa dva (2) slobodna bacanja.
Prekršaj pri uspješnom pokušaju igrača da šutira na koš kazniti će se jednim (1) dodatnim slobodnim bacanjem.
Ekipni prekršaji broj 7, 8 i 9 kazniti će se sa 2 slobodna bacanja suprotne ekipe.
Ekipni prekršaj  broj 10 i svaki sljedeći, kao i tehnički i nesportski prekršaj, kazniti će se sa 2 slobodna bacanja i posjedom lopte suprotne ekipe. Ovo se odnosi i na slučajeve kada je prekršaj napravljen pri pokušaju igrača da šutira, bez obzira ako je šut unutar ili van linije 6.75m i ako je šut uspješan.

VRIJEME NAPADA

Ekipa mora uputiti šut na koš unutar 12 sekundi. Vrijeme napada počinje odbrojavati čim je lopta u posjedu ekipe u napadu (nakon izmjene sa obrambenim igračem ili nakon uspješnog šuta ispod koša).

POSJED LOPTE

Nakon svakog uspješnog šuta ili zadnjeg slobodnog bacanja:
Igrač suprotne ekipe nastaviti će igru dodavanjem ili vođenjem lopte iz područja direktno ispod koša na bilo koju poziciju izvan linije 6.75m.
Ekipa u obrani nema pravo dirati loptu u polukružnom području „nema faula u napadu“ ispod koša.
Nakon svakog neuspješnog šuta ili zadnjeg slobodnog bacanja:
Ako napadačka ekipa ostvari posjed skokom, može nastaviti igru bez izlaska izvan linije 6.75m.
Ako obrambena ekipa ostvari posjed skokom ili ukradenom loptom, mora vratiti loptu izvan linije 6.75m vođenjem ili dodavanjem.
Posjed lopte nakon svake situacije kada je lopta van igre osim nakon uspješnog šuta početi će izmjenom lopte (između igrača u obrani i igrača u napadu) izvan linije 6.75m na vrhu terena.
Smatra se da je igrač izvan linije kada niti jednom nogom nije unutar ili na liniji.
U slučaju „mrtve lopte“ ekipa u obrani nagraditi će se posjedom.

ZAMJENE

Zamjena je dozvoljena svakoj ekipi u slučaju kada je lopta van igre. Zamjena se obavlja na liniji nasuprot košu i ne zahtjeva nikakvu akciju od strane suca.

TIME-OUT

NAPOMENA:

- organizator zadržava pravo promjene formata utakmica (broj koševa za pobjedu i vremensko ograničenje utakmica)